Wystawy

Te wystawy warto znać

Te wystawy warto znać

Nie każdy z nas, kto lubi obcować ze sztuką, jest od razu znawcą kulturalnych ekspozycji. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych przedsięwzięć z kategorii wystawy i ekspozycje, o jakich należy wiedzieć, ale często brak obycia w kulturalnym świcie sprawia, że zupełnie nie mamy świadomości, że coś tak ciekawego w ogóle istnieje, czy też, że kiedykolwiek tak spektakularne w swym rozgłosie i efektach akcje miały miejsce. Poniżej krótka charakterystyka ekspozycji o jakiej naprawdę warto wiedzieć.
Jest to solidny projekt kulturalno-rozrywkowy, jaki ma charakter artystyczny, a jego inicjatorem i autorem zarazem stał się artysta uliczny Banksy. Ta nietypowa ekspozycja zrodziła się w hrabrstwie angielskim Somerset, a dokładniej w tamtejszej miejscowości Weston super Mare.

Miało to miejsce stosunkowo niedawno, bowiem dokładniej rzecz biorąc w sierpniu 2015 roku. Jeżeli chodzi natomiast o jego autora, to uznał on że nie jest to w żadnym stopniu przedsięwzięcie mające jakoś nawiązywać do Disneylandu – popularnego parku rozrywki dla dzieci, jak go często pytano o to w wywiadach. W jego uznaniu i zamyśle pierwotnym chodziło o to, aby Dismaland stanowił nawiązanie i skojarzenie z angielskim słowem Dismal, czyli w dosłownym, wolnym tłumaczeniu – posępny oraz ponury. I rzeczywiście, gdyby tak przyjrzeć się charakterowi imprezy, to coś w tym jest faktycznie. W przypadku Banksyego natomiast Dismaland był jego zdecydowanie najciekawszym przedsięwzięciem kulturalnym, jakie dało mu wielki rozgłos.

Share this post