SztukaWystawy

Arsenał '88

Arsenał '88

Do powszechnie znanych polskich wystaw niewątpliwie zaliczyć należy przede wszystkim wystawę Młodej Plastyki Polskiej, jaka znana jest miłośnikom starej sztuki i ekspozycji w dawnym wydaniu pod nazwą Arsenał’88. Czym odznaczało się to wielkie kulturalne przedsięwzięcie?
W przypadku Wystawy Młodej Plastyki Polskiej można mówić o tym, iż była to pierwsza tak potężna ekspozycja organizowana w Polsce na skalę nie tylko ogólnonarodową. Miejscem ekspozycji oczywiście była stolica, czyli Warszawa, z kolei jej organizacją zajęli się między innymi Jarosław M. Daszkiewicz a także Leszek Jampolski. Obaj z wyżej wymienionych byli artystami wywodzącymi się ze stołecznej Galerii Brama.

Musimy dodać, że to, w jaki sposób przygotowali oni Wystawę Młodej Plastyki Polskiej było uzależnione zwłaszcza od tego, że z bardzo dużym rozmachem chcieli zachęcić do swojej sztuki niekoniecznie wyłącznie zwolenników sztuki. Impreza miała miejsce w znajdującej się na terenie Warszawy Hali Gwardii. Co do wystaw innych organizatorów, także uznawanych za spektakularne, w tym czasie w naszym kraju, zdecydowanie nie było konieczne dodawanie, że Arsenał 88 był jedynym takim przedsięwzięciem w swoim rodzaju. Inną tak szeroko rozpowszechnioną na całą Polskę wystawą była ta zorganizowana w roku 1955 przez Centralne Biuro Wystaw Artystycznych czyli Arsenał. Wystawa, o której mowa w niniejszym tekście, przedstawiała blisko czterysta różnorodnych współczesnych dzieł, które opierały się na wielorakich gatunkach takich jak formy wyrazu artystycznego bliżej nieokreślone pokazujące swobodne podejście artystów do przedstawień artystycznych, a także rzeźby, fotografie, grafiki, rysunki, czy też dzieła malarskie.

Share this post