SztukaWystawy

Body Worlds - ruchome ekspozycje na międzynarodową skalę

Body Worlds - ruchome ekspozycje na międzynarodową skalę

Pod tytułem Body Worlds kryje się w dosłownym tłumaczeniu Cielesne światy czyli ekspozycja, która wiąże ze sobą w jedno wielkie przedsięwzięcie ruchome kompozycje, w zasadzie swego rodzaju wystawy jakie organizowane są na obszarze całego globu, a pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie miało miejsce w roku 1995. W Bordy Worlds chodzi o to, żeby zaprezentowane zostały plastynaty, a tematyka to w szczególności ludzkie szczątki.
Nieco inny niż mogłoby się to wydawać temat ekspozycji, ale jakże chętnie przyciągający miłośników sztuki w rozmaitym jej wymiarze. Inicjatorem był Gunther von Hagens, który od razu ściągnął na swe niestandardowe przedsięwzięcia wystawowe istne tłumy.

Autor tego typu ekspozycji uznał za stosowne, żeby rozplanować wystawy począwszy od 1995 roku tak, aby do 2009 roku były one obejrzane przez niemal trzydzieści milionów ludzi, wędrując ze swym nietypowym przekazem po całym świecie i faktycznie tak się właśnie stało. W ramach ekspozycji udało się zatem zorganizować takie wystawy jak BodyWorlds, Body Worlds and The Brain, the Cycle of Life, the Story of the Heart itd. Wystawców tego rodzaju było na świecie mnóstwo, ale opisywana ekspozycja w zasadzie nigdy nie została pobita jeżeli chodzi o skalę jej oddziaływania na tłumy. Body Worlds w szczególności zostało zorganizowane w Wielkiej Brytanii, ale także zawitało do zupełnie od niej odległego krańca świata tj. Meksyku, Stanów Zjednoczonych, czy też Korei Południowej. W naszym kraju Body Worlds miłośnikom tego rodzaju sztuki i tak niestandardowych przedsięwzięć też jest doskonale znane. Przedstawiało szczątki człowieka, które podlegały rozmaitym sposobom preparowania, z wykorzystaniem do tego wielorakich metod i form. W roku 2003 natomiast Body Worlds zawitało do Monachium w Niemczech, gdzie także głośno było o tej ekspozycji w całym świecie kultury.

Share this post