SztukaWystawy

Armory Show

Armory Show

Pod ciekawie brzmiącą nazwą Armory Show, albo jak ktoś woli pełne określenie – International Exhibition of Modern Art, kryje się nowoczesna ekspozycja obejmująca sztukę nowoczesną, która realizowana była stulecie temu, a dokładniej rzecz biorąc przygotowywano ją na dzień siedemnastego lutego 1913 roku i udało się ją wtedy ogłosić i otworzyć, a przetrwała ona do piętnastego marca tego samego rocznika. Wystawa była jednym z większych wówczas eventów rozrywkowo-kulturalnych jakie przygotowywane były na terenie Nowego Jorku.
Wystawa Armory Show została zorganizowana w budynku 69th Regiment Armory, dlatego też takie a nie inne jej nazewnictwo. Miejsce to natomiast należało do Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. Pierwsza tego rodzaju ekspozycja miała zostać zaprezentowana w Chicago, ale ostatecznie za miejsce pierwotne ekspozycji ustanowiono Nowy Jork, a później Chicago, gdzie event przygotowano w Art Institute of Chicago.

Z czasem ekspozycje otworzono także Copley Society of Art na terenie Bostonu. Dlaczego postanowiliśmy napisać artykuł właśnie o Armory Show? Co jest w niej tak ciekawe, że wystawa ta zasługuje na wyróżnienie? Przede wszystkim chodzi o to, że ten rodzaj ekspozycji odznacza się zwłaszcza byciem pierwsza w historii Ameryki wystawą sztuki w wymiarze nowoczesnym. Nigdzie wcześniej w całych Stanach Zjednoczonych nie zrobiono tak spektakularnego show. Musimy także dodać, że w trakcie tego wielkiego rozrywkowo-kulturalnego przedsięwzięcia pokazano ponad tysiąc przeróżnych dzieł artystycznych, które gromadziły przedstawienia europejskich oraz amerykańskich twórców. W szczególności było tam malowidło Duchampa pod tytułem Akt schodzący po schodach nr 2.

Share this post