Sztuka

Biennale w różnych zakątkach świata

Biennale w różnych zakątkach świata

Biennale to inaczej z języka włoskiego, w dosłownym tłumaczeniu tego pojęcia, dwuletni. Co przez to rozumiemy? Chodzi o to, że jest to potężne, masowe przedsięwzięcie o charakterze kulturalno-rozrywkowym, jakie organizowane jest nie rok rocznie, ale co dwa lata, powtarzalne cyklicznie, ale zawsze w takiej właśnie częstotliwości. W przypadku biennale, poza nazwą to w zasadzie nie ma tu nic więcej typowo włoskiego, bowiem mimo iż jako pierwsze tego rodzaju wystawy, ekspozycje biennale zrodziły się w słonecznej Italii, zostały bardzo szybko rozpowszechnione na terenie rozmaitych krajów, w tym także i w Polsce. Poniżej przybliżymy kilka ciekawostek na temat paru ciekawych przedsięwzięć zaliczanych do tradycyjnych biennale.

Biennale w Stambule
Jednym z charakterystycznych wydarzeń jest biennale w Stambule, które stanowi przedsięwzięcie artystyczne w swym charakterze i pierwszy raz zostało ono zorganizowane w roku 1987. Od tego momentu, bez przerwy, odbywa się ono w tym mieście co dwa lata. Jest to przedsięwzięcie w całości poświęcone dziełom sztuki współczesnej, natomiast inicjatorem powstania biennale okazuje się Stambulska Fundacja na rzecz Kultury i Sztuki.
Biennale w Sao Paulo
Bienal Internacional de Arte de Sao Paolo bo tak jeszcze do niedawna nazywało się to przedsięwzięcie, to wielka masowa impreza sztuki współczesnej, która organizowana jest co dwa lata na terenie Brazylii. Pierwsza ekspozycja sztuki i rozmaitych arcydzieł i przedstawień w tym miejscu na świecie zaplanowana została na rok 1951 i od tego momentu organizowana jest regularnie co dwa lata.

Share this post